Českým lesem
Aktuality Publikace o regionu Fotogalerie Ke stažení Odkazy Kniha návštěv Kontakty
Doporučujeme
Kostely, kaple

HRADY, ZÁMKY A ZŘÍCENINY


Hrady a jejich zříceniny


Přimda
Nejstarší kamenný hrad v Čechách pocházející z 12. století byl postaven na strategickém místě s  dalekým výhledem do Čech i do Bavor a střežící významnou cestu spojující Norimberg, Plzeň a Prahu.

Starý Hrozňatov

Starý Herštejn
Zřícenina hradu nacházející se na stejnojmenném vrchu v Pivoňských horách. Hrad vznil ve 13. století.

Zámky

Bor
Původně hrad, který prodělal řadu výrazných změn až po současnou novogotickou podobu, která pochází z 19. stopletí. Zámecké věž je nově opravena a tvoří výraznou, zdaleka viditelnou dominantu celého města. Věž je přístupná veřejnosti. Zámek je obklopen udržovaným zámeckým parkem.

Horšovský Týn
Veřejnosti přístupný zámek v sobě spojuje původní gotické prostory středověkého hradu s  unikátní architekturou renesančního sídla. Zámek je obklopen rozsáhlým zámeckým parkem. Součástí parku je několik dalších historicky hodnotných staveb. Volně přístupný vyhlídkový rondel, nejstarší česká loreta a tzv. vdovský dům.

Velké Dvorce
Zámek byl postaven koncem 17. století Kolowraty v době, kdy se Velké Dvorce staly centrem Kolowratského panství. Původně raně barokní architektura doznala v průběhu let několik změn až po současnou novobarokní podobu. Zámek je v současné době ve špatném stavu.

Ostrůvek
Lovecký zámeček ukrytý v lesích západně od obce Lesná z roku 1874. Zámek byl původně obklopen přírodním parkem. Dnešní podoba zámečku je výsledkem necitlivých oprav při rekonstrukci v rekreační středisko. V současné době probíhá nová rekonstrukce, která snad vrátí objektu něco z původní podoby.

Poběžovice
Původně středověký hrad (Ronšperk) byl barokní přestavbou přeměněn na zámek. Po roce 1945 zámek postupně chátral. Dokonce byla navržena jeho demolice. V současnosti je zámek v rekonstrukci.

Trhanov
Zámek by postaven v 70. letech 17. století na náklady Wolfa Maxmiliána Lamingena zvaného Lomikar, známého utlačovatele Chodů.

Diana
Lovecký zámeček Diana byl vybudován v 1. polovině 18. století údajně podle návrhu Jana Blažeje Santiniho. Zámek postavený na netradičním půdorysu je obklopen malebným anglickým parkem.

Planá
Původně středověký hrad, který byl postupně přestavěn na zámek. Během přestaveb zůstalo zachována značná část původních prvků. Velmi hodnotný je tzv. starý zámek. Objekt zámku stojí na návrší na západním okraji města. Je patrný ze silnice Planá – Chodová Planá. V součanosti je objekt napřístupný.


Kláštery v Českém lese a blízkém okolí


Světce
Původně pavlánský klášter ve Světcích u Tachova, který byl založen 1639 Janem Filipem Husmannem. Klášter byl zrušen josefínskými reformami. V roce 1857 započala přestavba kláštera v romantické knížecí sídlo. Velkorysý a nákladný projekt nebyl nikdy dokončen. Od roku 1862 objekt postupně chátrá. Mohutná zřícenina barokní katedrály působí dodnes impozantně. Ruina je nejpůsobivější ve večerních hodinách nebo v pošmurných dnech, kdy nabývají na aktuálnosti strašidelné pověsti o zakladateli kláštera, který tu prý straší dodnes.

Pivoň
Původně augustiniánský klášter byl opět zrušen josefínskými reformami v roce 1787 a nadále sloužil jako sídlo šlechty. Celý komplex naštěstí nedoznal výrazných přestaveb. Po roce 1945 klášter pomalu chátral. V současnosti probíhá jeho postupná rekonstrukce.

Kladruby
Bývalý benediktinský klášter je dnes majetkem Státního památkového ústavu. Klášter byl založen v roce 1115 a ve 12. – 14. století představoval jeden z nejvýznamnějších klášterů v Čechách. Klášter byl zrušen v roce 1785 na příkaz Josefa II. Dominantní stavbou celého areálu je bývalý klášterní kostel Panny Marie, který patří mezi tři největší chrámy v Čechách. Díky výborné akustice jsou zde pravidelně pořádány koncerty.


Kalendář akcí
TIP na výlet