Českým lesem
Aktuality Publikace o regionu Fotogalerie Ke stažení Odkazy Kniha návštěv Kontakty


MUZEA

Hornické muzeum Planá
Muzeum se nachází ve Štole Ondřeje Šlika, která byla vyražena koncem 16. století z  jižní strany návrší, na kterém stojí historický střed města. Ve štola o délce cca 200 metrů je instalována zpřístupněná expozice rudného hornictví. Celá expozice působí velmi věrohodně. Doporučuje teplejší oblečení, protože teplota ve štole se celoročně pohybuje okolo 10°C. Prohlídka trvá necelou hodinu a je doprovázena odborným výkladem průvodce.
Více viz.: www.muplana.cz

Muzeum venkova Doubrava
Soukromé muzeum v tzv. Rustlerově statku (uzavřený hrázděný dvorec chebského typu). Expozice je zaměřena především na zemědělské nářadí a nástroje z 18. – 19. století. Velice cenná a zachovalá je architektura celé vesnice, která byla vyhlášena památkovou rezervací lidové architektury.

Pivovarské muzeum Chodová Planá
Soukromé muzeum nacházející se ve sklepech rodinného pivovaru Chodovar. Muzeum je umístěné v pivovarských sklepech tesaných do žulové skály. Expozice dokumentuje činnost chodovoplánského pivovaru.
Více viz.: www.chodovar.cz

Muzeum Českého lesa v Tachově
Sídlí v budově bývalého františkánského kláštera navazující na kostel sv. Máří Magdalény a sv. Alžběty. V muzeu jsou v současné době zpřístupněny čtyři stálé expozice (Bývalý klášterní reflektář, Historie do roku 1945, Příroda Českého lesa a Národopis) a tzv. Interaktivní zelená stezka, která v celém muzeuformou zelených cedulek láká návštěvníky, aby se některých předmětů i dotýkal a pracoval s nimi. Stezka je určena zejména dětem. Muzeum rovněž pořádá různé krátkodobé výstavy.
Více viz.: muzeum.tachov.cz

Muzeum Chodska v Domažlicích
Muzeum se nachází ve třech objektech: Chodský hrad, Muzeum Jindřicha Jindřicha a Galerie bratří Špillarů. V Chodském hradu je umístěna zejména archeologická, historická a národopisná expozice. V rámci prohlídky je možno vystoupit na hradní věž či sestoupit do sklepů, kde je umístěno lapidárium. V muzeu Jindřicha Jindřicha uvidí návštěvník nejen exponáty týkající se života a tvorby významného chodského skladatele a sběratele chodského národopisu, ale například i sbírku unikátních lidových podmaleb na skle nebo ukázky chodské keramiky. Galerie bratří Špillarů je věnována tvorbě Jaroslava a Karla Špillarových, malířů, kteří čerpali náměty pro své obrazy právě z Chodska. Galerie slouží zároveň jako prostor pro pořádání příležitostných výstav.
Více viz.: www.muzeum-chodska.com

Muzeum J. Š. Baara Klenčí
Muzeum nacházející se v domě významného chodského spisovatele bylo zřízeno rok po jeho smrti. Více viz stránky městyse Klenčí pod Čerchovem www.klenci.cz.

Kozinův statek v Újezdě
Působivě umístěné muzeum v autentickém prostředí chodského statku, kde hospodařil Jan Sladký-Kozina.

Muzeum techniky a lidových řemesel v Kolovči
Muzeum techniky a řemesel s výstavní plochou 900 m2 a více než 6000 exponáty patří mezi největší a nejobsáhlejší muzea svého druhu v Česku. V expozicích jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se nacházely na vesnici. V současnosti se v muzeu nachází 48 kompletních řemeslných dílen a živností a dalších dvanáct technických expozic. Více viz.: www.muzeum-kolovec.cz.

Hasičské muzeum v Postřekově
Muzeum v bývalé hasičské zbrojnici s expozicí zaměřenou na historii Sboru dobrovolných hasičů v Postřekově a okolí. Prohlídka je možná po telefonické domluvě na telefonu 379 796 142 nebo 379 796 219.

Vesnické muzeum v Halži
Před otevřením.


Kalendář akcí
TIP na výlet